Kročajová izolácia

odhlučnenie podlahy

Navštívte náš nový web, venovaný kročajovým izoláciám www.krocajovaizolacia.sk

Čo to je kročajová izolácia? Jedná sa o pomenovanie zvukovej izolácie podlahy proti hluku od kráčania, dupotu, posúvania stoličiek, skrátka hluk ktorý vzniká pri priamom kontakte s podlahou.

Práve táto časť podlahy je často podceňovaná, riešená z nevhodných materiálov alebo je realizovaná  nevhodnou technológiou.

Bežné izolácie, hlavne tepelné, majú problémy hlavne na nízkej frekvencií a nedokážu daný hluk dostatočne eliminovať. Dupot, buchot, chodenie, sú presne zvuky na nízkej frekvencii. Preto je veľmi dôležité zvoliť vhodný materiál, účinný aj na nízkej frekvencií hluku.

Aké parametre musí mať skutočne dobrá kročajová izolácia?

 • Hrúbka kročajovej izolácie

  Účinnosť materiálu nezávisí od hrúbky materiálu, ale od iných vlastností ako je dynamická tuhosť a podobne.

  Cieľová hrúbka kročajovej izolácie by mala byť v medzi 5-10mm. Zbytočne hrubé bežné materiály (minerálna vlna, polystyrén) v hrúbke 30-50mm nám zbytočne zvyšujú výšku podlahy.

 • Výkon odhlučnenia

  V technických listoch hladajte údaj Ln,w, čo je celková hlučnosť celej konštrukcie stropu aj s izoláciou. Čím je táto hodnota nižšia, tým menej hluku budete počuť. V ideálnom prípade Ln,w pod 45dB.

  Zároveň hladajte údaj ∆Lw, t.j. o koľko dB odhlučníme podlahu pridaním kročajovej izolácie do skladby podlahy.

  Pri podložkách pod plávajúce podlahy táto hodnota musí byt ∆Lw 20-21dB (bežné materiály 16-18dB), pri izoláciách pod poter (čo je najúčinnejší spôsob odhlučnenia) hľadajte ∆Lw min. 26-35dB.

 • Dynamická tuhosť

  Ak sa v podlahovej konštrukcií striedajú materiály s vysokou (poter, stropná doska) a nízkou dynamickou tuhosťou (kročajová izolácia), vtedy podlaha dosahuje dobré výsledky na útlm kročajového hluku.

  Kročajová izolácia musí mať dynamickú tuhosť čo najnižšiu, ideálne pod 10 MN/m3.

V akých prípadoch je pre vás kročajová izolácia vhodná?

 • Ste hlučný a máte radi svojich spodných susedov

  V tomto prípade riešite kročajovu izoláciu iba kvôli svojim susedom. Na druhej strane budete mať kľud a nikto sa na Vás nebude stažovať, pre hluk ktorý produkujete. Vôbec nemusí ísť o veľký hluk, už len samotné chodenie po laminátovej podlahe bez kročajovej izolácie, môže vyvolať nepríjemný prenos hluku až k susedovi.  Ak budete chcieť posilovať susedské vzťahy, kročajova izolácia vo vašej podlahe je ideálne riešenie.

 • Máte hlučného spodného suseda a potrebujete ho odhlučniť

  Ak máte hlučného spodného suseda, ideálnym riešením je realizácia zvukovej izolácie na jeho strope. Zvukovou izoláciou stropu zabránite nadmernému prieniku hluku do nosných konštrukcií a odhlučnením dosiahnete najlepší výsledok.  Ak to nieje možné, musíte si položiť izoláciu do svojej podlahy, ale musíte rátať tým, že malá časť hluku sa k vám dostane aj cez steny.

Všetky kročajové izolácie máme skladom!
Ak máte otázku, neváhajte nás kontaktovať.