Odhlučnenie nahrávacieho štúdia

Kvalitný, ničím nerušený zvuk, pre vaše nahrávanie zvuku

Už pri projektovaní nahrávacieho štúdia alebo posluchovej audio miestnosti, je nutné myslieť na dve zásadné veci.

Takmer určite musíte myslieť na odhlučnenie stien, stropu a podlahy, aby sa hluk neprenášal do susedných miestností. Zároveň vás nikto nebude rušiť pri pozeraní filmu alebo počúvaní hudby.

Odhlučnenie riešime stavebnými úpravami, posilňovaním stavebnej nepriezvučnosti stien, stropov a podláh.

Samozrejmosťou je aj vyriešenie priestorovej akustiky, t.j. dosiahnutie optimálnej ozveny v priestore, vhodnej na video a audio projekciu. Na priestorovú akustiku používame materiály s vysokou absorpciou zatiahnuté látkou, alebo priamo akustické panely, z látky alebo dreva.

Vedeli ste, že rôzny zvuk sa šíri inak v rôznych miestnostiach?

Umelci častokrát nespoznávajú svoje vlastné diela, keď vystupujú na pódiách, alebo v akusticky neupravených miestnostiach. Aby sa tomuto problému zabránilo, mala by byť každá miestnosť navrhnutá s ohľadom na určitý druh hudby a nástrojov. Už v nahrávacích štúdiách by sa malo zohľadniť to, kde sa bude hudba neskôr hrať a ako by mala znieť. V závislosti od týchto kritérií možno navrhnúť najvhodnejšie akustické riešenia ako aj spôsob ich umiestnenia. Iba tak možno dosiahnuť požadovaného účinku pri atraktívnom dizajne.

Dnes majú nahrávacie štúdiá multifunkčný význam

Profesionálne štúdiá však dnes slúžia častokrát na rôzne účely. Robia sa v nich v nich zvukové nahrávky, konkurzy, slúžia ako masteringové a mixovacie štúdiá, používajú sa na dabing alebo živé vysielanie. To je na jednej strane ekonomicky výhodné, na druhej strane náročné z hľadiska akustiky a zvukovej izolácie. 

Dbajte tiež na kvalitu použitej zvukovej izolácie

Okrem kvalitnej zvukovej akustiky v nahrávacom štúdiou sú tiež dôležité použité zvukové izolácie, ktoré možno použiť kedykoľvek bez toho, aby zasahovali do ostatných miestností v ktorých žijú iní ľudia obývajúci budovu, v ktorej sa nachádza ateliér. Po realizácii projektu dosiahnuté výsledky zmeriame, pričom namerané hodnoty odovzdávame klientovi. Ak aj vy plánujete výstavbu alebo upgrade svojho štúdia, kontaktujte nás kvôli cenovej ponuke a profesionálnym radám.

Príklad realizácie - priestorová akustika audio miestnosti

Takto vyzerala miestnosť pred realizáciou, klientovi sme miestnosť kompletne zmerali a zistili sme, že doba dozvuku (ozvena), je nad nami odporúčanou hranicou (viď. graf).

Spravili sme akustický prepočet a navrhli sme osadenie akustických závesov, osadenie dizajnových panelov na stenu a strop. 

Akustické závesy sme osadili na 3 strany, na jednej spojenej kolajničke. Je možné ich zhrnúť a odokryť okná. Na strop sme osadili 8 akustických panelov z látky a 4 akustické drevené panely na stenu.

Po realizácií sa celý priestor kontrolne premeral, aby sme si potvrdili správnosť realizácie. Kľúčové bolo stiahnutie nízkych frekvencií pod 0,5 sekundy. Celá realizácia dopadla veľmi dobre s veľkou spokojnosťou klienta.

Vhodné produkty na priestorovú akustiku

Zvuková izolácia steny, stropu a podlahy

Odhlučnením uvedených konštrukcií výrazne znížite alebo zrušíte hluk a nebudete rušiť okolité miestnosti.

Odhlučnenie steny

Zvýšenie vzduchovej nepriezvučnosti Rw, hrúbky od 3,7 cm.

Odhlučnenie stropu

Primárne odhlučnenie proti hluku vznikajúceho v priestore (tv, reč..)

Odhlučnenie podlahy

Vzduchová (hlas, tv - Rw) aj kročajová nepriezvučnosť (krok - Lnw).


Máte problém s hlukom? Kontaktujte nás.Core: v0.0.290 Plugin: v0.0.91