Odhlučnenie stropu

„Mám hlučných susedov nad mojím bytom, dupú ako kone“.

Tak toto je veľmi častá veta, ktorou nám popisujete svoje problémy s hlukom. Často sa na nás obrátite, až keď máte hotový nový strop, spravený nový podhľad a na radu vášho majstra ste si odhlučnili pomocou bežnej minerálnej vlny. A keď zistíte, že vám to skoro vôbec nepomohlo, hľadáte odpovede prečo. Ideálne odhlučnenie stropu by malo realizovať z materiálov z čo najvyššou objemovou hustotou, aby zachytili čo najviac zvukových vĺn. Pri strope to platí dvojnásobne, keďže väčšina hluku je v nízkom spektre frekvencií ako sú napríklad dupot, buchot, basy a podobne.

Váš horný sused je hlučný, ako môžete postupovať?

  • Dohodnúť sa so susedom a vložiť zvukovú izoláciu do jeho podlahy

    Ak sa vám to podarí, tak si môžete zagratulovať, lebo takých prípadov je minimum. Vo väčšine prípadov vás sused odmietne a musíte si odhlučniť strop. Ak ale odhlučníte susedovu podlahu, veľkú väčšinu hluku zastavíte ešte predtým, ako sa stihne rozšíriť do stropnej konštrukcie a následne aj do vašich stien. Ideálne materiály nájdete na stránke materiály.

  • Ak horný sused nechce spolupracovať, musíte si odhlučniť strop

    Aj keď odhlučnenie stropu nie je najúčinnejšie riešenie, často je to jediné možné riešenie, ktoré vám hluk od horného suseda vie výrazne znížiť. Najviac budete úspešní, ak je hluk v bežnom frekvenčnom pásme ako je hovorová reč, TV, rádio a podobne. Pri tomto riešení musíte počítať aj s malým prenosom hluku cez vaše steny. Kontaktný systém odhlučnenia stropu vám veľmi neodporúčame, je vhodné vytvoriť podhľadovú konštrukciu z vhodných zvukovo izolačných materiálov. Výrazne vám odporúčame nepoužiť v podhľade minerálnu vlnu , ale nahradiť ju napr. akustickou penou v hrúbke aspoň 5 cm.

Zvuková izolácia stropu s doskami Wolf Phonestar
Strop pred aplikáciou vrchnej vrstvy

Rozhodli ste sa, že chcete odhlučniť strop alebo susedovu podlahu? Začnite konečne bývať potichu. Prečítajte si o našich materiáloch, o našej spoločnosti alebo nás priamo kontaktujte.